امام عـلى عليه السلام فرمود: تدبير و آينده نگرى پيش از عمل، از پشيمانى ايمن مى سازد. غرر الحکم ج 1 صفحه 372صفحه اصلی > اخبار 
منو اصلی
اوقات شرعی

اخبار > قدر و مقام مومن نزد خداوند متعال


  چاپ        ارسال به دوست

قدر و مقام مومن نزد خداوند متعال

توهین به یک مومن اعلان جنگ با خدای متعال است

روایتی قدسی از خدای مهربان برای شما بخوانم تا دلهایتان تازه شود.

 

 

 

من اهان لی ولیا؛ فقد بارزنی بالمحاربه(1)

 

 

 

 

 

 

اگر کسی به یک مومن اهانت کرد با من خداوند اعلان جنگ کرده است.

 


 

 

 

آبروی مومن آبروی من خداست؛ حرمت مومن حرمت من؛ اهانت به او اهانت به من است. بلکه اعلان جنگ با من خداست.

 

 

 

(ببینید مقام یک مومن چقدر بالاست و یک مومن چقدر مقام دارد و یک انسان چقدر می تواند اوج بگیرد.)

 

 

 

راستی چه کار داریم می کنیم؟ به راحتی غیبت کردن، به راحتی تهمت زدن؛ به راحتی نیش زبان زدن و به راحتی مسخره کردن دیگران ؛ به راحتی توهین کردن و به راحتی فحش دادن.

 

 

 

بینی و بین الله مال مسلمانی ماست و یا مال بی دینی ماست؟

 

 

 

شیطان العیاذبالله به من و شما نمی گوید زنا کنید چون می داند زنا نمی کنیم و اینکاره نیستیم اما غافل از اینکه الغیبه اشد من الزنا و این برای خیلی راحت شده بلکه گاهی توجیه هم می کنیم ؛ درستش هم می کنیم و این خیلی خطرناک است.

 

 

 

روایتی دیگر برایتان بخوانم که: اذا اتهم المومن اخاه انماث الایمان فی قلبه کما ینماث الملح فی الماء(2)

 

 

 

اگر مسلمانی به مسلمان دیگر تهمت زد چطور نمک در آب حل می شود و دیگر اثری از نمک در آب یافت نمی شود اگر در دل او ایمانی وجود داشت ذوب می شود و از بین می رود.

 

 

 

کسب ایمان خیلی موونه می خواهد اما خراب کردنش خیلی آسان است.

 

 

 

فرض کنید اگر بخواهید ساختمانی درست کنید  دو سه سال طول می کشد تا بنا شود و تمام کار شود اما خیلی آسان شما یک ساختمان را می توانید در عرض چند دقیقه تخریب و نابود کنید. آن ساختمانیکه چند سال برای بنا کردنش وقت گذاشتید و زحمت تحمل کردید ؛ در عرض چند دقیقه نابود می شود.

 

 

 

حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است انسان در اثر زحمت گاهی به جایی می رسد که ملائکه از آسمان فرود آمده و دست و پای این انسان مومن را می بوسند و به این بوسه ها افتتخار می کنند و به آسمان بر می گردند و نزد ملائکه دیگر می روند و با افتخار می گویند: فلان مومن را پیدا کردیم و دست و پایش را بوسیدیم چرا؟ برای اینکه اگر ملائکه گناه نکردند شهوت نداشتند و گناه نکردند ولی انسان شهوت داشت و گناه نکرد اگر ملک معصیت نکردبعد غرائض برایش نبود انسان بعد غرائض برایش بود و معصیت نکرد. باید انسان مقامش بالاتر از ملک باشد.

 

 

 

حرمت مومن از حرمت کعبه بالاتر است

 

 

 

(المومن اعظم حرمه من الکعبه)(3) آبروی یک مومن در نزد خداوند متعال از کعبه هم بالاتر است کعبه ای که انسان می خواهد برود آنجا بایستی از قبل در میقات لباسش را در بیاورد و لباس احرام به تنش کند بعد به مکه بیاید و در مسجدالحرام و به احترام کعبه طواف انجام بدهد نماز بخواند سعی صفا و مروه انجام دهد اینها همه به حرمت کعبه است اگر انسانی مومن باشد و این باور در اثر انجام تکالیف به دلش رسوخ کرد این انسان حرمتش از کعبه هم بالاتر می شود و این خیلی اوج معنوی است. حالا چنین مومنی مورد بی حرمتی قرار بگیرد قطعا این کار اعلان جنگ با خدای متعال است.

 

 

 

(1)   کافی ج 2 صفحه 352 باب من آذی المسلمین و احتقرهم

 

 

 

(2)   کافی ج 2 صفحه 361 باب التهمه و سوء الظن

 

 

 

(3)    الخصال ج 1 صفحه27

 

فرازهایی از فرمایشات آیت الله توکل در شبستان امام خمینی ره حرم حضرت معصومه سلام الله علیها صفر 1436 


١١:٣٦ - 1396/08/29    /    شماره : ١٧٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٨٣٨خروج